HAKKIMIZDA

Hilal Tarih

Hilal Tarih’in serüveni lise yıllarımızdayken Tarih’e olan ilgimizle başladı. Bu ilgi nasıl geldi sorusunun cevabını ise TV programlarını ortaokul yıllarımızdan beri takip ettiğimiz kıymetli Hocamız Ahmet Şimşirgil’ e borçlu olduğumuzu ifade etmeliyim.

Hocamızın vermiş olduğu Tarih sevgisi bizde büyüyerek devam ederken, üniversite de de Tarih bölümü okumak nasip oldu. “Bilginin zekatı anlatmaktır.” düsturu ile okuduğumuz ve araştırdığımız bilgileri genç kardeşlerimize de ulaştırma gayreti içerisine girdik.

“Bunu nasıl ve ne şekilde yapabilecektik?” konusu aklımıza geldiğinde ise  milyonlarca insana ulaşmak tek tıkla elimizin altındaydı. Sosyal medyayı kullanmaya karar verdik ve bu sahaya girdiğimizde gördük ki bu tarz içerikleri bizden başka üreten bir kanal olmaması bir boşluk meydana getiriyordu. Bu boşluğu bir nebze de olsa doldurma gayretiyle bu işlere atıldık.

Bu çalışmaya başladığımızdan bugüne kadar yavaş yavaş büyüyerek bir aile halini aldık. Instagram, Facebook, Twitter ve YouTube başta olmak üzeri birçok sosyal medya platformunda faaliyet göstermeye ve liseden itibaren konferanslar vermeye başladık.

Neden Hilal ?

Kendimize “Hilal” ismini vermekte ki amacımızı merhum Arif Nihat Asya beyin şu ifadelerinde bulduk:

“Eskiler lâleyi mukaddes sayarlardı. Gerçekten, izâhı zor bir şuur, o zamanın yazılarında ‘lâle’ kelimesi ile ‘Allah’ kelimesini aynı harflerden meydana getirirdi. Üstelik ebced de lâle, Allah ve hilâl aynı sayıyı verirdi. Yani atmış altı sayısı…Biri güzelliğiyle yurdumu, biri ulvîliğiyle dinimi, biri şerefiyle istikbâlimi anlatan, kelimelerdeki ebced beraberliği sizi bilmem fakat ben, tesâdüf deyip geçemeyeceğim.’’